Pszenica w skupie drożeje. Dlaczego?

Ceny pszenicy, a tak naprawdę wszystkich zbóż paszowych oraz konsumpcyjnych w ostatnich tygodniach naprawdę bardzo wzrosły. Głównie to wynika z warunków atmosferycznych panujących, a ciągłe dreszcze jak i także wysoki stan wód na pewno utrudniają zbiory. Najbardziej wzrosły ceny paszowej pszenicy oraz także kukurydzy szczególnie w centrum naszego kraju. Na północy naszego kraju oraz także portach cena jest niższa nawet o 30 do 40 złotych. Konsumpcyjna pszenica utrzymuje cenę jakże stabilną. Przekracza gdzieniegdzie 700 złotych. Dawno nie widziano takich cen.

Sam wzrost popytu na zboża wpływa niezmiernie na cenę ziaren w Polsce. Ogólnie jednak podaż zbóż jest naprawdę mała. Producenci oczekują na ceny wyższe i podejmują decyzję o samej sprzedaży tylko wtedy gdy są oni zmuszeni.

Czy to był dobry rok?

Zdecydowanie ten rok korzystny nie był dla wszystkich producentów zbóż szczególnie dobrej jakości paszowych zbóż brakuje. Ceny o co najmniej 20% wyższe powinny być jeśli chodzi o zboża paszowe czy też zboża konsumpcyjnej. Na wiosnę okazuje się sytuacja paszowa może być jeszcze bardziej trudniejsza. Nie wiadomo, czy się uda w ogóle zebrać stojącą kukurydzę na polach oraz jakie dokładnie jakości będzie ziarno. Rolnicy mają ogromną nadzieję, że w skupach pojawiają się wkrótce ceny, które są oczekiwane przed producentów. Oczywiście do sprawy jak najbardziej będziemy wracać. Powinniśmy o tym pamiętać i śledzić na bieżąco wszelkie informacje.