Ceny zbóż w Polsce

Za oknami jesień, a po letnim okresie żniw pozostały już tylko wspomnienia. Rolnicy zdążyli już przygotować pola pod nowe uprawy, a w międzyczasie byli zmuszeni sprzedać to, co udało im się wyprodukować w zakończonym sezonie. Ceny zbóż w tym roku z pewnością wyjdą poza ogólnie kojarzone normy. Z pewnością będzie to wynikiem specyficznej pogody przez cały okres wegetacji, jak również wzrostu zbóż. Poszczególne gatunki zbóż wydawały w tym roku na tyle słaby plon, że wysokiej jakości ziarno kosztuje stosunkowo dużo.

Pszenica, żyto, pszenżyto, jęczmień – ceny

Zdecydowanie najtańsze w tym roku okazują się być pszenica oraz żyto. Tuż za nimi plasuje się pszenżyto. Ceny jęczmienia jak co roku są znacznie mniej podatne na gwałtowne wzrosty i spadki, co wynika z dużo lepszej wytrzymałości jęczmiennego kłosu na suszę. W tym miejscu warto wspomnieć mocno deszczową pogodę na południu Polski, gdzie plony wszystkich zbóż pozostawiały bardzo wiele do życzenia.

Problem polskiego zboża

Zdecydowanie największym problemem dotykającym polski rynek zbożowy jest coraz słabszy plon w porównaniu z krajami zachodu, co przyczynia się do zwiększenia importu, a tym samym osłabienia wewnętrznej gospodarki zbożowej. Z roku na rok możemy zaobserwować wśród rolników zniżkowy trend. Znaczna większość rolników zaczyna przedkładać ponad zboże inne rośliny, jak np. rzepak czy kukurydza. Nie da się ukryć, że rzepak stanowi dobrą inwestycję na panujący obecnie klimat, a kukurydza – ze względu na stosunkowo późniejsze zbiory – jest skora przetrwać ekstremalne warunki pogodowe znacznie lepiej niż zboże.